Çocuk Endokrin
ENDOKRİN HASTALIKLAR
Güncel Makaleler
 • ŞİŞMAN ÇOCUK SAĞLIKLI DEĞİL
  Obezite günümüzde sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da sık görülen bir hastalık..
 • TÜRK DOKTRODAN ULUSLARARASI BAŞARI
  Avrupa Çocuk Endokrin Derneği'ne ilk defa bir Türk doktor başkan olarak seçildi.
 • KÜÇÜK YAŞTA YENİLEN HORMONLU GIDALARIN ETKİLERİ ÇOK DAHA FAZLA OLUYOR.
  Beslenme aliskanliklari basta olmak üzere, disaridan farkli ve vücuda zararli müdahaleler yapildiginda hormon sisteminin bozulabildigini belirtildi.
 • MODERN YAŞAM HASTALIK RİSKİNİ ARTTIRIYOR.
  Ergenliğe erken geçiş, diyabet, alerji, hatta tiroid kanseri çocuklarda giderek artan sıklıkta görülüyor.
 • TİROİD EKSİKLİĞİ ZEKA GERİLİĞİ NEDENİ
  Tiroid hormonu eksikliği bebeklerde zeka geriliğine neden olabiliyor.
  KİTAPLAR

Turner Sendromu


Boy kısalığı ve cinsel gelişmenin olmadığı bir genetik hastalıktır. Her 2300-2500 çocuktan biri Turner sendromlu olarak doğar, hastalık erkek çocuklarda görülmez. Turner sendromu, anne ve babadan alınan genetik özelliğin değişmesi sonucu meydana gelir. Bu genetik değişikliğe yol açan sebep bilinmemektedir. Annenin sigara veya içki alışkanlıkları veya anne ve babanın yaşı, Turner sendromu oluşumunda etkili değildir. İnsanlarda 23 çift şeklinde düzenlenen 46 kromozom vardır.Kromozom çiftlerinden bir tanesi kişilerin cinsiyetinin kız veya erkek olmasını belirler.Bu kromozomlara seks kromozomu denir.Kızlarda 2 adet X, erkeklerde ise bir X birde Y kromozomu bulunmaktadır.Turner sendromu, kızlarda X kromozomunun bir tanesinin veya bir bölümünün kaybı sonucu oluşmaktadır.Diğer X kromozomu normaldir.

Turner sendromu belirtileri nelerdir?

Turner sendromunun bazı özellikleri doğumdan itibaren mevcuttur. Örneğin, el ve ayaklarda şişlik, kısa ve kalın boyun. Büyümede yavaşlama ise çocukluk çağının daha ileri yaşlarında ortaya çıkar. Erişkin hastalar da , çocuk sahibi olamama gibi şikayetlerle başvururlar. En sık doktora başvurma sebebi boy kısalığı, ergenlik döneminde ise ergenliğe girememedir. Turner sendromu, zekayı olumsuz yönde etkilemez.

 • Saçlar enseden daha aşağılara uzar.
 • Meme uçları birbirinden ayrıktır, bazen meme başları ters durur.Göğüs kafesi dardır.
 • Deride normalden fazla ben vardır, yara iyileşmelerinde iz kalabilir.
 • Kız çocuklarının yaklaşık yarısında kulakta iltihabi hastalıklar çok sık tekrarlanmaktadır.Kulak kepçelerinin kenarları normalden daha küçük olabilir ve kulaklar dışa dönüktür.
 • El 4.cü parmağı ve ayak 3.cü parmağı normalden kısa olabilir.
 • Üst göz kapağı düşük olabilir.
 • Kalp,gastrointestinal sistem ve böbreklerle ilgili bazı hastalıklar daha sık gözlenir.
 • Kız çocuklarında meme gelişimi en geç 13.5 yaşında olmasına rağmen, Turner sendromlularda meme gelişimi olmaz ve adet göremezler. Ancak mozaik yani tam X kromozomu kaybı olmayan bazı Turner sendromlularda, hafif meme gelişimi hatta adetler gözlenebilir. Bu hastalarda boy kısalığı en önemli belirtidir. Şişmanlık ayrı bir sorundur.
Tedavi:

Tedavi verilmediği zaman boylar ortalama 140 cm civarında olur. Büyüme hormonu tedavisi ile Turner sendromlular daha hızlı büyürler.Bu hastalarda , kendi vucutlarında büyüme hormonu olmalarına rağmen; boylarının uzaması için daha fazla büyüme hormonuna ihtiyaçları vardır. Büyüme hormonu tedavisine ne kadar erken başlanırsa boy o kadar fazla uzar.

Turner sendromlu kızlarda, vucut tarafından üretilmeyen östrojen hormonunu da yerine koymak gerekir. Böylece bu kızlarda meme gelişimi sağlanır ve adetler başlatılabilir. 

Web Tasarım & SEO by : NETHİZMET